Tworzywa sztuczne są szeroko stosowanymi materiałami w wielu gałęziach przemysłu dzięki swojej wytrzymałości, łatwości w obróbce jak i uniwersalnym cechą. Niezależnie od tego, czy projektujemy gabloty, obudowy, elementy funkcjonalne czy ozdobne zachowanie dokładnych wymiarów jest kluczowe. Niestety jak w przypadku każdego materiału osiągnięcie idealnych wymiarów jest nie możliwe. Przy doborze odpowiedniego materiału należy zwrócić uwagę na tolerancję grubości oraz cięcia danego materiału.
TOLERANCJA CIĘCIA
Tolerancja cięcia jest głównie zależna od poziomu dokładności stosowanej maszyny oraz rodzaju stosowanej technologii. W przypadku cięcia laserem możliwa do osiągnięcia jest tolerancja na poziomie 0,2mm. Dla materiałów docinanych manualnie przy użyciu piły mówimy o tolerancji na poziomie 2-3mm. Dla ujednolicenia jakości wykonywanych elementów w naszej firmie stosujemy normę ISO 2768-1.
NORMA ISO 2768-1
Obowiązująca w polsce od 1999 roku norma ISO 2768-1 dzieli się na 4 podstawowe klasy wykonania:
Dla elementów ciętych laserowo takich jak PLEXI bądź HIPS stosujemy klasę średniodokładną.
W przypadku elementów ciętych piłą takich jak Poliwęglan bądź PCW stosujemy klasę bardzo zgrubną jednak należy się spodziewać, że większość elementów będzie posiadać tolerancję na poziomie około ± 2-3mm.
TOLERANCJA GRUBOŚCI
W przypadku tworzyw sztucznych mamy do czynienia również z tolerancją grubości. Różnice w stosunku do nominalnej grubości zależą od kilku czynników:
TOLERANCJA GRUBOŚCI PLEXI
W przypadku plexi mamy do czynienia z dwoma rodzajami metod wytwarzania, a co za tym idzie różnymi tolerancjami dla tych materiałów podanych w normie ISO 7823
Dla plexi ekstrudowanych (XT):
Dla plexi wylewanych (GS) mamy do czynienia z większymi odchyłkami w porównianiu do plexi ekstrudowanej. Tolerancję grubości dla takich płyt możemy obliczyć ze wzoru:
0,4+0,1xG mm, gdzie G jest to nominalna grubość płyt.
TOLERANCJA GRUBOŚCI POLIWĘGLANU
Podobnie jak w przypadku plexi mamy do czynienia z tolerancjami zależnymi od grubości materiału: