Podstawową czynnością przy przygotowaniu do cięcia laserem jest dobranie odpowiednich parametrów pracy. Cięcie powinno być wykonane w jak najkrótszym czasie i przy jak najmniejszym wykorzystaniu tuby lasera. Warto także dodać, że wykorzystanie tuby lasera przy 100% znacznie skraca jej żywotność. Producenci często uniemożliwiają korzystanie z niej w ten sposób ustawiając wartość progową na poziomie 70-90%.
Dobór parametrów pracy jest osobny dla każdego lasera i zależy głównie od mocy tuby oraz osiąganych prędkości i przyspieszeń. Proces ustalania parametrów, w kontekście samego materiału, zależy od jego rodzaju i grubości. Wraz ze wzrostem grubości powinniśmy zastosować mniejszą prędkość lub większą moc. Mogą być także potrzebne dodatkowe powtórzenia (przejazdy), aby poprawnie przeciąć płytę. Istotnym aspektem jest także nadmuch w miejscu cięcia oraz czysta soczewka wraz z układem luster odbijających wiązkę.
Proces doboru parametrów rozpoczyna się od ułożenia materiału na stole lasera. Zbyt duża moc lasera może powodować stopienie, w postaci wcięć, materiału w wyniku nagrzewania się blach tworzących stół. W zależności od rodzaju stołu (nożycowy/plaster miodu) będą one pojawiać się przy krawędzi cięcia. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na jakość krawędzi oraz prędkość cięcia jest odpowiednie ogniskowanie soczewki lasera. W miejscu największego skupienia wiązki lasera otrzymana zostaje największa moc, która przekłada się na cięcie. Parametr ten jest zależny od rodzaju użytej soczewki. W pozycjonowaniu przeważnie sprawdza się element dystansujący dostarczony przez producenta lub system autopoziomujący tzw. Auto Focus. Oczywiście bardzo ważne jest, aby materiał był płaski i nie występowały różnice w odległości między tworzywem, a dyszą plotera.